Terrazzo Zemin Kaplama

terrazzo-zemin-kaplama

Terrazzo Zemin Kaplama

Terrazzo Zemin Kaplama sonsuz tasarım seçenekleri ile mimari projelerde fark yaratan hızlı uygulanabilen estetik ve dekoratif zemin kaplama sistemidir. Terrazzo, bilinen en eski ve en iyi epoksi zemin kaplama türüdür. Terrazzo zemin kaplama sistemleri yüksek bağlayıcı kapasitesi olan ve kimyasal direncinin yanında mekanik olarak da yüksek mukavemete sahip kaplamalardır.

Dr. Epoksi olarak terrazzo zemin kaplama uygulamasını mühendislik kuralları çerçevesinde en hassas şekilde epoksi reçineler ile yapmaktayız.  Terrazzo zemin kaplamalar beton ömrü kadar kullanım süresine sahip olduğundan, toplamda düşük maliyetli ve çok kullanışlı kaplamalardır. Ayrıca herhangi bir deformasyon ve yıpranma ile karşılaşıldığında onarım ve bakım maliyetleri açısından da avantaj sağlamaktadır.

Terrazzo epoksi uygulaması derzsiz yekpare olarak uygulandığı için sonsuz tasarım çeşidine imkan vermektedir.  Terrazzo uygulaması dekoratif zemin kaplama sınıfına girmektedir. sıfır voc değerine sahiptir ve bu özelliğiyle tamamen çevrecidir. Hatta anti bakteriyel özelliği sayesinde mikrop ve bakterilerin oluşumunu engeller. Bu özellikleri sayesinde özellikle hastane, ilaç ve medikal üretimi yapan endüstriyel tesislerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması

Terrazzo, epoksi reçine bağlayıcısı ile karıştırılmış mermer, cam, doğal taş veya granit parçacıklarından oluşur. Epoksi terrazzo zemin kaplama dökülür, silinir, cilalanır ve merdivenler, tezgahlar ve duvarlar gibi çeşitli iç mekân kaplaması olarak kullanılabilir.

Epoksi terrazzonun avantajlarından biri, sınırsız renk yelpazesidir. Terrazzo’nun tasarım esnekliği sanatsal yaratımlara izin verir ve geniş metrajlı projelerde renk bütünlüğünü korur.

Terrazzo zemin kaplama uygulaması önceleri çimento harcının içerisine atılan cam, granit, beton parçaları, granit vb. malzemeler ile modern, dekoratif yüzeyler elde etmek için kullanılırken, 20. Yüzyıldan sonra elektronik aletlerin yaygınlaşmasıyla daha kolay bir hale gelerek, daha dekoratif zeminler elde edilmesine olanak tanımıştır.

Günümüzde Terrazzo zemin kaplama uygulaması; canlı renkleri, uzun ömrü ve uygun maliyeti ile oldukça tercih edilmekte ve yaygın bir kullanım alanına sahip olması açısından hem dış hem iç mekanların yer kaplamalarında tercih edilmektedir. Terrazzo zemin kaplama sistemleri ile uygulama yapan mimarlar; canlı renkler ve desenler sayesinde ortaya çıkarttıkları tasarımlar adeta bir sanat eseri gibi göz boyamakta ve kullanıcıları tarafından tam not alarak tavsiye edilmektedir. Yerinde seçilmiş renk ve tasarımının mükemmel uyumu ile hayal edilebilecek en farklı ve en güzel tasarımlar terrazzo zemin kaplama uygulaması ile ortaya çıkmakta ve dekorasyon trendleri arasında ilk sıralara yerleşerek son yüzyılın en prestijli zemin kaplama malzemesi olarak anılmaktadır.

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulama Avantajları

Terrazzo zemin kaplama, genel olarak havaalanları, fuar ve sergi alanları, restoranlar, okullar, parklar, hastaneler ve alışveriş merkezlerinde tercih edilmekle birlikte gerek iş yerlerinin gerekse konutların hem dış hem de iç zemin kaplamalarında kullanılmaya uygun bir yapı malzemesidir.

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması modern ve dekoratif görüntüsünün yanı sıra içerdiği kimyasalların çevreye duyarlı olması, hijyenik olması, kolay temizlenebilirliği, her türlü fiziksel etkiye karşı gösterdiği yüksek mukavemeti gibi nedenlerden ötürü tercih edilmesi gereken zemin kaplama uygulamalarının başında gelmektedir. Avrupa’da ve ABD’de çok daha yaygın bir şekilde tercih edilen terrazzo zemin kaplama uygulaması, Türkiye ’de görünüşü itibari ile maliyetinin yüksek olduğu düşünülmektedir. Terrazzo sistemlere karşı ülkemizde oluşan bu önyargının en başlıca sebeplerinden birini şöyle açıklamak mümkündür.

Ülkemizdeki mimarların terrazzo malzemesini yakından tanımaması, uygulamanın deneyim ve titizlik gerektirmesi, malzeme üretimin maliyetinin yüksek olmaması gibi nedenler sayılabilir. Ancak daha yeni yeni Türkiye yapı sektörüne giren terrazzo sistemler, kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte tüm bu yanlış görüşler değişmekte ve birçok mimar tarafından tavsiye edilmektedir.  Terrazzo zemin kaplama maliyetinin diğer yer kaplama ürünlere göre daha fazla maliyetli gibi görünse de malzemenin ömrünün çok uzun olması, bakım maliyetinin düşük olması ve çevreci bir yapı malzemesi olması gibi nedenler, terrazzo sistemlerinin aslında uzun vadede ne kadar ekonomik bir yapı malzemesi olduğunu göstermektedir.

Terrazzo Zemin Avantajları

Dayanıklılık

Epoksi terrazzo zemin kaplama sistemi günümüzde bilinen en iyi ince zemin kaplama sistemidir. Epoksi terrazzo diğer terrazzo sistemlerine göre daha dayanımlıdır, yüksek çatlama direncine sahiptir, uygun maliyetli ve hızlı uygulama özelliklerine sahiptir.

Hızlı Uygulama

Epoksi terrazzo sistemde kaplama kürlenme (kuruma) süresi tahmin edildiği kadar uzun değildir. Tam kuruması için geçen süre çimento terrazzo sisteme göre daha kısadır. 24 saat sonra silim ve partlatma uygulama adımına hazır hale gelir. Bu da dayanım açısından büyük fark yaratır.

İncelik ve Hafiflik

Epoksi terrazzo zemin kaplama aynı zamanda ince bir zemin kaplama sistemidir. İnceliğinin yanında çimento terrazzo sistemlerinden daha hafiftir. Epoksi terrazzo kaplama sistemi 8 – 12 mm kalınlığındadır ve 1 m2’si yaklaşık 1400 kg ağırlık oluşturur. Çimento terrazzo sistem en az 2 kat fazla kalınlıkla zemine 5-6 kat daha fazla yük bindirir.

Esnek Tasarım Seçenekleri

Terrazzo zemin kaplama, tasarım bakımından sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. Epoksi terrazzo, zeminleriniz için logo veya yaratıcı desenler ile limitsiz esnek bir tasarım gücüne sahiptir. Birçok farklı agrega ve epoksi reçine rengi ile hayalinizdeki zemine ayak basmanız mümkündür.

Eksiz Yekpare Uygulama    

Epoksi terrazzo zemin kaplama yüzeyleri pürüzsüz, eksiz ve gözeneksizdir. Temizlenmesi oldukça kolay olması nedeniyle de bakteri oluşumunu da engeller. Temizliği oldukça kolaydır. Nötr bir yüzey temizleyici içeren su ile paspaslanarak zemin temizliği basitçe yapılır. Bu özelliği sayesinde terrazzo zemin kaplama havaalanı, okul, hastane ve restoran zeminlerinde sıklıkla tercih edilir.

Diğer avantajları;

 • Mükemmel leke ve kimyasal dayanımı
 • Yüksek darbe dayanımı
 • Termal şok dayanımı
 • Yüksek aşınma direnci olarak sıralanabilir.

Terrazzo Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Terrazo Zemin Kaplama
 • Zeminler mekanik yöntemlerle silinerek aderans için altyapı oluşturulur.
 • Kılcal çatlak ve çukurlar, genişletilerek açılır ve epoksi mortar ile doldurulur.
 • Yüzeyde bulunan mevcut beton kırıkları epoksi macun ile tesviye edilir.
 • Zemin hazırlığı tamamlandıktan sonra iki bileşenli solventsiz epoxy astar ve kuvars karışımı ile astarlanacaktır.
 • Astar reçinesi henüz taze iken kuvars agrega serpilerek kumlanacaktır.
 • Ertesi gün yapışmayan fazla kuvars agregalar endüstriyel vakumlanarak alınır.
 • Astarlama işleminden sonra projesine uygun çıtalama işlemi yapılacaktır.
 • Derz çıtaları 3mm kalınlığında alüminyum veya paslanmaz L profilleri ile yapılır.
 • Derz çıtaları zemine, çıta altından epoksi sızması olmayacak şekilde mekanik olarak monte edilir.
 • Projesine uygun çıtalama işlemi tamamlandıktan sonra epoksi terrazzo uygulamasına geçilir.
 • Epoksi esaslı, iki bileşenli, solventsiz, renkli epoksi terrazzo reçinesi ile özel karışım gradyasyonlu agrega ve dolgu macunu homojen kıvamda hazırlanır.
 • Homojen kıvamda hazırlanan renkli terrazzo karışımı projesine uygun şekilde yüzeye çekilir.
 • Epoksi terrazzo kaplama 24 saat kurumaya bırakılır.
 • Kuruma aşamasından sonra elmas taşlar ile 3 kademe mekanik silim yapılır.
 • Mekanik silim tamamlandıktan sonra açılan gözenekleri doldurulması amacıyla epoksi jel yüzeye uygulanır.
 • Epoksi jel katı 24 saat kurumaya bırakılır.
 • Koruma amaçlı yüksek mekanik mukavemetli poliüretan cila uygulanarak terrazzo zemin kaplama sistemi tamamlanır.

Terrazzo Zemin Kaplama Fiyatları

Terrazo zemin kaplama uygulaması ile alakalı fiyat almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  WordPress Uzmanı: Buğra Yazar

  Adres:

  İçerenköy Mah. Değirmenyolu Cad. No: 18 Kutay İş Merkezi B Blok K: 4 Ataşehir/İstanbul

  Telefon:

  +90 532 153 59 79

  E-Posta

  info@drepoksi.com

  Call Now Button