Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Zemin Kaplama Uygulaması

Poliüretan zemin kaplama iki bileşenli, derzsiz, yekpare uygulanan self leveling zemin kaplama sistemidir. Orta, ağır mekanik ve kimyasal etkilere açık olan zeminlerde etkili bir biçimde kullanılan, temizliği kolay, elastikiyet ve çatlakları köprüleme özelliği bulunmaktadır.

Uygulandığı zeminlerde hijyenik bir ortam oluşturur. Ayrıca dekoratif ve güzel görünümü sayesinde ofis, spor salonu, büro gibi alanlarda fazlaca tercih edilmektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Yapılan işin niteliğine göre poliüretan zemin kaplama farklı alanlarda kullanılmaktadır. Sağlamlığının yanında uzun ömürlü ve darbelere dayanımlı olma özelliğine sahiptir. Poliüretan zemin kaplama sisteminin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

 • İlaç ve kimya endüstrisinde,
 • Stok depoları ve üretim alanlarında,
 • Motor tamir ve uçak bakım hangarlarında,
 • Sergi, kütüphane, okul ve fuar alanları zeminlerinde,
 • Sosyal tesisler ve otellerin iç mekânlarında,
 • Büyük marketler, AVM’ ler ve mağazalarda,
 • Hasta bakım evleri, huzur evi, hastane ve sağlık kliniklerinde aşınmaya dayanım özelliği ile kullanılmaktadır.

Ayrıca dekoratif özelliği sayesinde güzel görünüm kazandırmasından dolayı poliüretan zemin kaplama;

 • Büro, ofis ve mağazalarda,
 • Market ve mağazaların göz alıcı bölgelerinde,
 • Spor salonları ve otellerin açık bölümlerinde,
 • Sanat galerisi ve müzelerde,
 • Okul ve kütüphanelerde,
 • Doktor muayene bölümleri ve hastane bekleme salonlarında,
 • Evlerde ve yaşam alanlarında tercih edilmektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama Avantajları

Geniş kullanım alanına sahip poliüretan zemin kaplama sistemi hem görsel hem de aşınma ve darbelere karşı dayanıklılık özelliklerine sahip olan zemin kaplama sistemi yaygın olarak tercih edilmektedir. Sistemin avantajları;

 • Elastikiyeti sayesinde oluşabilecek kılcal çatlakları köprüler, Derzsiz, ek yeri olmayan yekpare bir zemin oluşturur.
 • Kolay temizlenir ve hijyen koşullarına uyum sağlar.
 • Sağlam yapısı sayesinde, kimyasal ve aşınmalar karşısında dirençli bir yapıya sahiptir.
 • Geniş bir servis sıcaklık aralığına sahiptir.
 • Üzerine dökülen sıvıları sızdırmazlık özelliği sayesinde geçirmemektedir.
 • Deforme olan bölümleri kolay tamir edilir ve bakımı çok kolaydır.
 • UV ışınlarına karşın dayanım özelliği yüksek seviyelerdedir.
 • Poliüretan zemin kaplama, hem iç mekân hem de dış mekânda rahatlıkla kullanılabilir.

Poliüretan Zemin Kaplama Nasıl Kullanılır?

Yüksek mukavemet gereksinimi olan yerlerde esnek yapısı nedeniyle tercih edilen poliüretan zemin kaplama; çatlama olasılığı yüksek zeminlerde, yapılarda aşırı yüklenme olduğunun tahmin edildiği durumlarda, düşük ortam sıcaklığında servis veren depolama odalarında, yüksek kimyasal ve mekanik dayanım istenen alanlarda beton, şap veya seramik üzerine yüksek performanslı zemin kaplama sistemi olarak kullanılır.

Poliüretan Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Uygulama sonrasında oluşacak zemin kaplama;

Ağır mekanik strese veya vibrasyona maruz kalan zeminler için kullanılan, poliüretan esaslı, solvent içermeyen, renkli ve düz bitişli, temizlenmesi oldukça kolay, oluşturduğu film tabakası ile tamamen geçirimsizlik sağlayan yüksek performanslı zemin kaplama sistemidir.

Tercihe göre kaplamadan sonra UV ışınlarından koruma amaçlı poliüretan cila kullanılmalıdır.

1 – Yüzey Temizliği

Uygulama yüzeyindeki kir, yağ, toz ve gevşek tabakalar uzaklaştırılır. Betonun kalitesi ve yüzey durumuna bağlı olarak yüzeyler vakumlu slim veya shotblast ile mekanik olarak pürüzlendirilerek ortamdaki toz endüstriyel vakum ile uzaklaştırılır.

2 – Poliüretan Zemin Kaplama Astar Uygulaması

Yüzey hazırlığı tamamlanmış yüzeylere iki bileşenli, solventsiz, epoksi astar reçinesi ve kuvars kumu karışımı mala ile uygulanır. (Karışım malzeme üreticisi teknik föyünde belirtilen oranlarda yapılır).

3 – Kuvars Serpme Uygulaması

Astar uygulamasını takiben astar katı henüz taze iken üzerine örtücü olacak şekilde kuvars kumu serpilir. Zemin ve ortam sıcaklığına bağlı olarak 12-24 saat tam kurumaya bırakılır. Ertesi gün yapışmayan fazla kuvars zeminden vakumlanarak alınır ve perdahlama yapılır.

4 – Poliüretan Zemin Kaplama Ara Kat Uygulaması

poliuretan-zemin-kaplama-02

İki bileşenli, renkli, kendiliğinden yayılan poliüretan self leveling malzemesi ve kuvars kumu karışımı hazırlanır ve mala ile yüzeye ara kat olarak uygulanır. Zemin ve ortam sıcaklığına bağlı olarak 12-24 saat tam kuruması için beklenir. Tam kuruma süresi sonunda yüzey hafif perdahlama yapılarak son kat uygulamasına hazır hale getirilir.

5 – Poliüretan Zemin Kaplama Son Kat Uygulaması

İki bileşenli, renkli, self leveling poliüretan malzemesi ve kuvars kumu, üretici firma tavsiyeleri doğrultusunda uygun karışım oranlarında devirli bir matkap yardımı ile 3-5 dk. homojen kıvama gelinceye kadar karıştırılır ve yaklaşık 1 dk. dinlendirildikten sonra zemine taraklı mala ile uygulanır. Kirpi rulo ile taranarak homojen kalınlıkta yayılması sağlanır ve havası alınır.

poliuretan-zemin-kaplama-03

Uygulaması tamamlanan yüzeyler en az 24 saat süre ile koruma altına alınmalıdır. Kaplama yüzeyi su, çiğ ve benzeri dış etkenlerden, tozdan, kirden, çözücü maddelerden ve herhangi bir trafikten korunmalıdır.

Zemin kaplama sisteminin performansını tam olarak gösterebilmesi için 7 günlük kimyasal reaksiyon süresi beklenmelidir. Bu süre içinde herhangi bir sıvı, kimyasal teması ve araç trafiğine maruz bırakılmamalıdır.

poliuretan-zemin-kaplama-04

Poliüretan Zemin Kaplama Bakımı

Poliüretan zemin kaplama yapılan mekân belirli aralıklar ile paspas yardımı ile kolayca temizlenmektedir. Yapılan zemin uygulaması kullanıma bağlı olarak ve teknik dayanım koşullarını zorlayıcı darbelere maruz kaldığında yıllık ya da altı aylık periyotlar halinde işveren talebi doğrultusunda bakımları yapılmaktadır.

Poliüretan Zemin Kaplama Fiyatları

En çok tercih edilen poliüretan zemin kaplama uygulaması ile alakalı fiyat almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  WordPress Uzmanı: Buğra Yazar

  Adres:

  İçerenköy Mah. Değirmenyolu Cad. No: 18 Kutay İş Merkezi B Blok K: 4 Ataşehir/İstanbul

  Telefon:

  +90 532 153 59 79

  E-Posta

  info@drepoksi.com

  Call Now Button