Multilayer Epoksi Zemin Kaplama

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama

Multilayer epoksi zemin kaplama çok katmanlı uygulanan epoksi zemin kaplama sistemi demektir. Orta ve ağır yük trafiğinin yoğun olduğu zeminlerde endüstriyel zemin kaplaması olarak tercih edilir.

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama kolay temizlenen ve tozumayan bir yüzey oluşturur. Genellikle ağır trafiğin olduğu endüstriyel tesislerde mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı ile ön plana çıkan zemin kaplama sistemidir.

Avantajlı ve ekonomik birim fiyatı ile ön plana çıkan tekstürlü epoksi zemin kaplama, endüstriyel tesislerde uzun yıllar güvenle kullanılan endüstriyel zemin kaplama sistemlerinden biridir.

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama Avantajları

 • Hem yeni hem de deforme olmuş zeminlere uygulanabilir
 • Kaymaz özelliktedir
 • Tozumaz özelliktedir
 • Betonu yağ, su ve diğer kimyasalların etkilerine karşı korur
 • 1,5 – 3, mm kalınlık aralığında uygulanabilir
 • Kolay temizlik imkânı sağlar
 • Ağır araç trafiğine dayanımlıdır
 • Uzun ömürlüdür

Hem kullanım kolaylığı hem de dayanıklı yapısı sayesinde uzun süre deforme olmaması nedeniyle yıllık ortalama maliyeti olarak avantaj sağlar.

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama Uygulaması

Multilayer zemin kaplama sistemini tercih eden firmaların uygulama öncesinde genel olarak dikkat edilmesi noktalar;

 • Kaplanacak alan boş olması ve kaba temizliğinin yapılmış olması gerekmektedir.
  • Zemin kaplama uygulaması yapılırken, uygulama tamamen bitinceye kadar başka bir ekibin çalışmasına izin verilmemesi gerekmektedir.
  • Açık hava ile temas yaratabilecek bütün pencere ve kapıların takılmış olması ve kapalı tutulması sağlıklı uygulama açısından şarttır.
 • Uygulama alanında herhangi bir su sızıntısı var ise gerekli önlemler alınmalıdır.

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama Uygulama Aşamaları

Multilayer zemin kaplama sistemleri için tüm uygulama aşamalarını maddeler halinde açıkladık.

1 – Multilayer Epoksi Zemin Kaplama Yüzey Hazırlığı

multilayer-epoksi-zemin-kaplama-zemin-hazirligi

Epoksi kaplama uygulamasının ilk aşaması olarak; yüzeydeki gevşek parçacıklar ve çimento şerbet tabakası mekanik olarak pürüzlendirilerek alınır. Pürüzlendirme işlemi, vakumlu bilyeleme makinesi veya vakumlu elmas uçlu yüzey silim makineleri ile yapılır.

Uygulama yüzeyinde aderansı azaltacak boya, yağ ve benzeri toz, kir yüzeyden temizlenir. Yağ beton yüzeyinin derinlerine nüfus ettiği durumlarda tabakaların kaldırılması gerekebilir. Yağ emmiş bir yüzeye epoksi kaplama uygulaması sağlıklı bir şekilde yapılamaz. Uygulama yüzeyi temiz, yekpare, sağlam ve pürüzlü hale getirilir.

Yüzey hazırlığı tamamlanmış alana sonraki işlem olarak epoksi astar uygulaması yapılır. Epoksi astarın en önemli özelliği, yüzey alanı ile yapılacak epoksi kaplama arasındaki bağlayıcı katman olmasıdır.

Epoksi astarın işlevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi yani betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığı aşamasının tekniğine uygun olarak yapılması büyük önem taşır.

2- Multilayer Epoksi Zemin Kaplama Yüzey Tamiratı Yapılması

multilayer-epoksi-zemin-kaplama-yuzey-tamirati

Yüzeydeki kırık, çatlak, çukur ve segregasyon gibi beton bütünlüğünü bozan bozukluklar epoksi astar ve kuvar kumu karıştırılarak tamir ve tesviye edilir. Epoksi kaplama yapılan zeminden su gelme tehlikesi var ise poliüretan enjeksiyon yapılarak gerekli önlemler alınır.

3- Epoksi Astar Uygulaması

Yüzey hazırlığı tamamlanmış yüzeye solventsiz epoksi astar ve kuvars kumu karışımı mala ile uygulanır ve katman yaş iken üzerine kuvars kumu serpilir ve tam kurumaya bırakılır. (12-24 saat)

Epoksi astar malzemesi hazırlanırken A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılırken, yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve homojen karışım elde edinceye kadar (3-5 dk.) karıştırılır.

Epoksi astar sarfiyatı, yüzey emiciliği ve beton kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Epoksi astar; yüzeydeki boşlukları doldurarak yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır ve kendisinden sonra gelecek katların yüzeye daha mükemmel yapışmasını sağlar.

4- Multilayer Epoksi Zemin Kaplama 1. Ara Kat Uygulaması

multilayer-epoksi-zemin-kaplama-birinci-ara-kat-uygulamasi

Solventsiz epoksi astar uygulanan yüzey tam kuruma sağladıktan sonra yapışmayan kuvars kumları endüstriyel vakumlama ile zeminden çekilir. Multilayer epoksi zemin kaplama sisteminde self leveling epoksi zemin kaplama malzemesi ara kat olarak uygulanır.

İki bileşenli, renkli kendiliğinden yayılan epoksi kaplama reçinesi ve kuvars dolgu karışımı yüzeye mala ile uygulanır ve üzerine kuvars kumu serpilir.

Multilayer epoksi zemin kaplama sisteminde ara kat olarak kullanılacak epoksi kaplama ürününün A bileşeni (renkli self leveling epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılırken, yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve homojen karışım elde edinceye kadar karıştırılır. Ürün homojen kıvama geldikten sonra C bileşeni (kuvars kumu) yavaş yavaş ilave edilerek karıştırmaya devam edilerek ara kat için kullanılacak epoksi kaplama malzemesi hazırlanmış olur.

5- Multilayer Epoksi Zemin Kaplama 2. Ara Kat Uygulaması

Elde edilmesi istenen toplam multilayer epoksi zemin kaplama kalınlığına bağlı olarak 1. ara katmanı 2. ara kat olarak uygulanabilir. Ara kat epoksi kaplama uygulamalarından sonra kuruma süreleri beklenirken yüzeyler nem, toz, hava sirkülasyonu ve her türlü sıvı temasına maruz bırakılmamalı, yaya ve araç trafiğine izin verilmemelidir.

6- Multilayer Epoksi Zemin Kaplama Son Kat Uygulaması

Multilayer Self Leveling Zemin Kaplama

Ara kat epoksi kaplama uygulanan yüzey tam kuruma sağladıktan sonra yapışmayan kuvars kumları endüstriyel vakumlama ile zeminden çekilir.

Multilayer epoksi zemin kaplama sisteminde son kat olarak tekstürlü epoksi zemin kaplama malzemesi veya isteğe bağlı olarak epoksi boya tercih edilebilir.

Ara kat epoksi zemin kaplaması tamamlanmış yüzeye iki bileşenli, renkli tekstürlü epoksi zemin kaplama malzemesi mala ile çekilir. Mala uygulamasından sonra mercan veya saten rulo ile taranarak son kat deseni verilerek sistem tamamlanır.

Uygulama hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak 24 saat beklemeye bırakılır.

Multilayer epoksi zemin kaplama sisteminden maksimum verimle yararlanabilmeniz açısından, 7 gün süre ile herhangi bir araç trafiğine izin verilmemeli, su, yağ ve kimyasallar ile teması engellenmelidir.

Siz de garantili zemin kaplama sistemlerimizden faydalanmak ve işinizi sağlam zemine oturtmak istiyorsanız hemen iletişime geçiniz.

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Multilayer epoksi zemin kaplama uygulaması ile alakalı fiyat almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  WordPress Uzmanı: Buğra Yazar

  Adres:

  İçerenköy Mah. Değirmenyolu Cad. No: 18 Kutay İş Merkezi B Blok K: 4 Ataşehir/İstanbul

  Telefon:

  +90 532 153 59 79

  E-Posta

  [email protected]

  Call Now Button