Antistatik Epoksi Zemin Kaplama

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Antistatik epoksi zemin kaplamanın en önemli özelliği üretim alanında iş ve işçi güvenliğini sağlamasıdır. Bu güvenliği çalışma ortamında bulunan elektrik akımını kendi üzerine çekip, akımı toprağa ileterek gerçekleştirir.

Statik elektrik akımını önleyen kaplama türlerinden biri de antistatik epoksi zemin kaplama olarak bilinir. Daha çok fabrikalar, üretim alanları, laboratuvar zeminleri, ameliyathaneler ve endüstriyel alanlarda endüstriyel zemin kaplama olarak kullanılmaktadır.

Antistatik epoksi zemin kaplama (elektrostatik deşarj) olarak yada EDS olarakta da bilinmektedir. ESD zemin kaplaması, elektrostatik yükü, kişiden döşemeye aktaran, yapısında karbon fiberleri de içeren bir malzeme kombinasyonundan oluşur.  Böylece kişinin fiziksel temas yoluyla statik deşarj yaratma olasılığının azaltılması hedeflenir.  Bu zeminler antistatik epoksi zemin kaplama veya antistatik poliüretan zemin kaplama sistemleri olarak uygulanabilmektedir.

ESD zemin kaplaması bilgi ve tecrübe gerektiren ve mühendislik yaklaşımı ile yapılması gereken teknik bir zemin kaplama sistemidir.

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Uygulaması

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Antistatik epoksi zemin kaplama sistemi mekanik ve yüksek kimyasal dayanımlı olmasının yanı sıra hijyenik özellikleri sayesinde yoğun elektrik yüklerinin olduğu arge laboratuvar zeminlerinde ve endüstriyel tesislerde iş kazalarının önlenmesi için tedbir amaçlı yapılan epoksi zemin kaplamasıdır. Bu sayede yoğun elektrik akımının kesilerek iş makinelerinin zarar görmesi engellemektedir. Antistatik epoksi zemin reçinesi ile yapılan zemin kaplamalar üretim alanında insan ve makine güvenliği için en uygun seçim olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca kolay temizlenebilme ve kir tutmama özellikleri ile de tercih edilme nedenlerini artırmaktadır.

Epoksi zemin kaplama sistemleri sürekli kullanıma açık olan zeminlerin daha hızlı yıpranmasının, deformasyonun önüne geçtiğinden uzun vadede maliyet avantajları sağlamaktadır. Günümüz teknolojisi ile üretilen yeni nesil antistatik epoksi zemin kaplama sistemleri daha hızlı ve bakır bara döşeme yapılmasına gerek kalmadan uygulanabilmektedir.

Antistatik zemin kaplamasının kullandığı yerler ve alanlar şu şekildedir;

 • Ameliyathaneler
 • Uçak Hangarları
 • Patlayıcı ve yanıcı özellikli kimyasalların üretildiği, depolandığı ve kullanıldığı alanlar
 • Hassas elektronik ve elektrik ekipmanlarının bulunduğu, bilgi işlem sistem odaları
 • Elektrik ve elektronik ekipmanların üretildiği ve depolandığı alanlarda ekipmanların statik yüklerden korunması amacı ile tercih edilir.

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Avantajları

Uygulanacak olan antistatik epoksi kaplama malzemesinin istenilen iletkenlik seviyeleri arasında olmasına dikkat edilmelidir. Bu bilgi iletken epoksi zemin kaplama malzemesi üreticisinden alınarak işletme sahibi ile mutabık kalınmalıdır.

 • Antistatik epoksi zemin kaplama malzemesi,  iletken hizmet boyası olarak da adlandırılır.
 • Antistatik kaplamalar diğer epoksi sistemleri gibi kolay uygulanır ve sonuçları düşünüldüğünde düşük maliyetlidir.
 • Yapılan antistatik epoksi kaplamanın istenilen oranda iletken olması doğru malzemeler kullanmak ve sıralamaların doğru yapılması gerekir.
 • Antistatik Epoksi zemin kaplamanın doğru sonuç verebilmesi için teknik verilerin ve kullanılacak ürünlerin sarfiyatları da çok önemlidir.
 • Antistatik Epoksi zemin kaplama sistem maliyeti, diğer epoksi kaplama sistemlerine oranla yüksektir.

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri

Antistatik epoksi zemin kaplama orta kalınlık sınıfına giren bir zemin kaplama sistemidir.  Elektrostatik olarak iletkendir. 2 mm ile 3 mm arasında kalınlıkları değişir.

Bu kaplama sistemi iki farklı şekilde uygulanabilir. Klasik kaplamada, iletken astar uygulamasını takiben bakır bara döşeyerek veya yeni nesil esd kaplama reçinesi ile bakır bara döşemesine ihtiyaç duyulmadan yapılabilmektedir.

Sürtünme, aşınma ve darbeye dayanıklı olduklarından uzun süre kullanım kolaylığı sağlar. Reçinesi çok kuvvetli olduğu için zemine iyi şekilde yapışır. Bu uygulamaların yapılabilmesi için ortam sıcaklığının +10 C ile +30 C aralığında olması gerekmektedir.

Çok fazla sıcak ya da çok fazla soğuk sıcaklılarda antistatik epoksi zemin kaplama ürünlerinin kap ömürleri kısalacağından dolayı kullanım zorluğu ve buna bağlı olarak kaplama kalitesinde azalma yaşanması muhtemel olacaktır.

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

1 – Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Yüzey Hazırlığı

Uygulama yüzeyindeki (beton) kir, yağ, toz ve gevşek tabakalar ve aderansı azaltacak olumsuzluklar uzaklaştırılmalıdır. Çok iyi bir yapışma sağlaması için endüstriyel vakum bağlantılı çelik bilye fırlatma (Shot Blasting-Kapalı Devre Kumlama Sistemi) yöntemi ile betonun şerbeti alınarak pürüzlendirilir. Bu işlemi takiben endüstriyel kapalı devre vakum sistemi ile zemin temizliği yapılır.

Mekanik pürüzlendirme işlemi sonrası ortaya çıkan çukur ve çatlaklar kuvars kumu dolgulu epoksi astar reçinesi ile doldurulur ve tesviye edilir.

2 – Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Astar Uygulaması

Antistatik Epoksi Kaplama Astar Uygulaması

Astar ve tesviye katı olarak kuvars kumu dolgulu solventsiz epoksi astar reçinesi mala ile yüzeye çekilir. Epoksi astar reçinesi yaşken üzerine silis kumu serpilerek kurumaya bırakılır.

3 – Antistatik Zemin Kaplama Ara Kat Uygulaması

Antistatik Zemin Kaplama Ara Kat Uygulaması

Antistatik zemin tam kuruduktan sonra (24 saat) zemin raspalanacak ve yapışmayan kuvars kumu zeminden vakumlanarak uzaklaştırılır. Zemin hafif silim makinası ile silinir ve endüstriyel vakum makinası ile vakumlanarak tozdan arındırılır.

Sonrasında kuvars kumu dolgulu solventsiz epoksi reçine mala ile yüzeye çekilerek ara kat olarak uygulanarak kurumaya bırakılır.

4 – İletken Epoksi Astar Uygulaması

İletken Epoksi Astar Uygulaması

Ara kat uygulaması kuruduktan sonra (24 saat) işletmenin topraklama yapacağı noktalardan bakır bara yardımı ile toprak hattı bağlantı noktaları oluşturulur ve bu işlem dışında bakır bara kullanılmaz.

Bağlantı noktaları oluşturulduktan sonra Kohm derecesinde iletkenlik değeri ile iletken astar zemine mala ile uygulanır ve kurumaya bırakılır.

5 – Antistatik Epoksi Kaplama Son Kat Uygulama

Antistatik Epoksi Kaplama Son Kat Uygulama

Tam kuruma sağlayan iletken astar katı üzerine ESD epoksi self leveling zemin kaplama malzemesi taraklı mala ile çekilerek uygulanır, akabinde kirpi rulo yapılarak düzgün yayılması ve kabarcık yapmaması sağlanır.

Oluşan zemin kaplaması 750 Kohm – 35 Mohm değerlerinde iletkenliğe sahip renkli, parlak, anti bakteriyel, kolay temizlenebilir, yüksek kimyasal dayanımlı, yoğun yaya ve araç trafiğine mukavim bir antistatik epoksi zemin kaplamasıdır.

Uygulamadan sonraki 24 saat dokunulmamalı ve üstüne kati suret ile basılmamalıdır. Epoksi zemin kaplamalarda ortam sıcaklığının 20 oC olduğu durumlarda mekanik ve kimyasal mukavemetine ulaşma süresi 7 gündür. Bu süre zarfında hiçbir şekilde ağır yük trafiğine , yağ ,su ve kimyasallar ile teması olmamalıdır.

Antistatik epoksi zemin kaplama hizmetimizden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilir, işini sağlam zemine oturtan memnun müşteri portföyümüze gönül rahatlığı ile katılabilirsiniz.

Antistatik Zemin Kaplama Fiyatları

En çok tercih edilen antistatik epoksi zemin kaplama uygulaması ile alakalı fiyat almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  WordPress Uzmanı: Buğra Yazar

  Adres:

  İçerenköy Mah. Değirmenyolu Cad. No: 18 Kutay İş Merkezi B Blok K: 4 Ataşehir/İstanbul

  Telefon:

  +90 532 153 59 79

  E-Posta

  info@drepoksi.com

  Call Now Button